
The multi-head ultrasonic plastic welding machine is a specialised system designed for sealing & assembling packaging boxes. It is mainly used in filtration product packaging equipment, providing precise, efficient & uniform welding through multiple ultrasonic heads operating simultaneously. The machine operates at a frequency of 20 KHz & each generator has a power rating of 2000 watts.
| Specification | Details |
|---|---|
| Frequency (kHz) | 20 khz |
| Power (Watt) | 2000 |
| Horn | Titanium |
| Actual Weight | Approx. 200 kg |
| Actual Size (L x W x H) | Approx. (700 X 700 X 1800 mm |
| Packaging Type and Size | Wooden Box and Approx. Size (800 X 800 X 2000) mm |
| Power Supply | AC 230V 50/60Hz, 16Amp |
| CVT / Stabilisers | If the voltage is unstable, then use a CVT/Stabiliser to avoid damage |
| Operating Working Pressure | 2 to 10 bars (Air Compressor required 1Hp 50Ltr) |
| Input Power Supply | AC 230 V, 50/60 Hz, 16 Amp |
| Cylinder Type | Pneumatic |
| Stroke Length | As per the application |
| Welding Mode | Delay Time Mode / Weld Mode /Hold Mode/Total Number s of Weld Jobs |
| Frame Structure | SS |
❑ Low Maintenance Design
❑ Operates on Single-Phase Power
❑ Equipped with Dual Horn Assembly
❑ Integrated Light Curtain for Enhanced Safety
