
An Ultrasonic Plastic Welding Machine is a precision-engineered solution widely used in the automotive industry to weld plastic filler heads. It operates by applying high- frequency ultrasonic vibrations that create localised heat at the joint interface, allowing the plastic components to melt and bond seamlessly. This process ensures strong, consistent, and reliable welds with excellent finish and durability.
| Specification | Details |
|---|---|
| Frequency (kHz) | 20 khz |
| Power (Watt) | 3000 |
| Horn | Titanium |
| Actual Weight | Approx. 200 kg |
| Actual Size (L x W x H) | Approx. (700 X 700 X 1800 mm) |
| Packaging Type and Size | Wooden Box and Approx. Size (800 X 800 X 2000) mm |
| Power Supply | AC 230V 50/60Hz, 16Amp |
| CVT / Stabilizers | If the voltage is unstable, then use a CVT/Stabilizer to avoid damage |
| Operating Working Pressure | 2 to 10 bars (Air Compressor required 1Hp 50Ltr) |
| Input Power Supply | AC 230 V, 50/60 Hz, 16 Amp |
| Cylinder Type | Pneumatic |
| Stroke Length | As per the application |
| Control System | Fully touch screen |
| Welding Mode | Time Mode / Distance Mode /Power Mode/Hold Mode |
| Frame Structure | Rigid MS / Aluminium Body |
❑ 4 PLC-Controlled Operating Modes
❑ USB Storage Holder
❑ Light Curtain Sensor Safety Stop Function
❑ Controller
